Schedule for 2017/18 released
12 days after the draw in Cologne, here are the fixtures by Michal Eger

Start planning your home games and weekend trips abroad – the 2017/18 CHL Group Stage schedule is ready!

It's the moment fans of all 32 teams in the 2017/18 Champions Hockey League have been waiting for. Today we can confirm the Group Stage schedule for next season's competition, which opens with nine games on 24 August and another seven on 25 August. Altogether 32 games will be played on the opening weekend, with each team playing two games in four days. The schedule is as follows (all times are local):

Game Day 1

Thursday, 24 August
17:00 E Bili Tygri Liberec – Vaxjo Lakers
18:30 H Frolunda Gothenburg – ZSC Lions Zurich
19:45 E HC Davos – Cardiff Devils
18:30 D HV71 Jonkoping – Adler Mannheim
19:00 B KalPa Kuopio – Malmo Redhawks (18:00 CEST)
20:30 H Gap Rapaces – KAC Klagenfurt
17:00 F Mountfield HK – TPS Turku
19:45 F SC Bern – Nottingham Panthers
19:30 B Stavanger Oilers – Kometa Brno

Friday, 25 August
19:00 G Brynas IF – IFK Helsinki
18:00 A Grizzlys Wolfsburg – Banska Bystrica
18:00 D Ocelari Trinec – Esbjerg Energy
19:00 C Neman Grodno – Vienna Capitals (18:00 CEST)
19:00 C JYP Jyvaskyla – EV Zug (18:00 CEST)
19:00 G Red Bull Munich – Comarch Craocvia
19:30 A Red Bull Salzburg – Tappara Tampere

Game Day 2

Saturday, 26 August
15:30 E Bili Tygri Liberec – Cardiff Devils
15:00 H Frolunda Gothenburg – KAC Klagenfurt
19:45 E HC Davos – Vaxjo Lakers
19:00 B KalPa Kuopio – Kometa Brno (18:00 CEST)
15:00 H Gap Rapaces – ZSC Lions Zurich
18:00 F Mountfield HK – Nottingham Panthers
19:45 F SC Bern – TPS Turku
18:00 B Stavanger Oilers – Malmo Redhawks

Sunday, 27 August
14:30* G Brynas IF – Comarch Cracovia
18:00 A Grizzlys Wolfsburg – Tappara Tampere
14:00 D Ocelari Trinec – Adler Mannheim
19:00 C Neman Grodno – EV Zug (18:00 CEST)
14:30 D HV71 Jonkoping – Esbjerg Energy
19:00 C JYP Jyvaskyla – Vienna Capitals (18:00 CEST)
18:00 G Red Bull Munich – IFK Helsinki
19:30 A Red Bull Salzburg – Banska Bystrica

Game Day 3

Thursday, 31 August
19:30 D Adler Mannheim – Ocelari Trinec
19:00 D Esbjerg Energy – HV71 Jonkoping
19:45 C EV Zug – Neman Grodno
18:00 B Kometa Brno – KalPa Kuopio
18:30 B Malmo Redhawks – Stavanger Oilers
19:00 F Nottingham Panthers – Mountfield HK
19:00 F TPS Turku – SC Bern (18:00 CEST)
19:30 C Vienna Capitals – JYP Jyvaskyla
18:30 E Vaxjo Lakers – HC Davos
19:45 H ZSC Lions Zurich – Gap Rapaces
19:30 H KAC Klagenfurt – Frolunda Gothenburg
19:00 E Cardiff Devils – Bili Tygri Liberec (20:00 CEST)

Friday, 1 September
19:00 G Comarch Cracovia – Red Bull Munich
18:00 A Banska Bystrica – Grizzlys Wolfsburg
19:00 G IFK Helsinki – Brynas IF (18:00 CEST)
19:00 A Tappara Tampere – Red Bull Salzburg (18:00 CEST)

Game Day 4

Saturday, 2 September
17:30 D Adler Mannheim – HV71 Jonkoping
19:00 B Esbjerg Energy – Ocelari Trinec
17:00 C EV Zug – JYP Jyvaskyla
15:30 B Kometa Brno – Stvanger Oilers
15:00 B Malmo Redhawks – KalPa Kuopio
19:00 F Nottingham Panthers – SC Bern (20:00 CEST)
19:00 F TPS Turku – Mountfield HK (18:00 CEST)
19:30 C Vienna Capitals – Neman Grodno
15:00 E Vaxjo Lakers – Bili Tygri Liberec
19:45 H ZSC Lions Zurich – Frolunda Gothenburg
19:30 H KAC Klagenfurt – Gap Rapaces

Sunday, 3 September
16:30 G Comarch Cracovia – Brynas IF
14:00 A Banska Bystrica – Red Bull Salzburg
17:00 G IFK Helsinki – Red Bull Munich (16:00 CEST)
19:00 A Tappara Tampere – Grizzlys Wolfsburg (18:00 CEST)
18:00 E Cardiff Devils – HC Davos (19:00 CEST)

Game Day 5

Tuesday, 3 October
17:00 E Bili Tygri Liberec – HC Davos
19:30 G Comarch Cracovia – IFK Helsinki
19:00 D Esbjerg Energy – Adler Mannheim
18:00 A Grizzlys Wolfsburg – Red Bull Salzburg
18:30 H Frolunda Gothenburg – Gap Rapaces
19:30 B Kometa Brno – Malmo Redhawks
18:30 D HV71 Jonkoping – Ocelari Trinec
19:00 C JYP Jyvaskyla – Neman Grodno (18:00 CEST)
19:00 F Nottingham Panthers – TPS Turku (20:00 CEST)
18:00 G Red Bull Munich – Brynas IF
19:30 C Vienna Capitals – EV Zug
19:30 H KAC Klagenfurt – ZSC Lions Zurich
19:00 E Cardiff Devils – Vaxjo Lakers (20:00 CEST)

Wednesday, 4 October
19:00 B KalPa Kuopio – Stavanger Oilers (18:00 CEST)
18:00 F Mountfield HK – SC Bern
19:00 A Tappara Tampere – Banska Bystrica (18:00 CEST)

Game Day 6

Tuesday, 10 October
19:30 D Adler Mannheim – Esbjerg Energy
18:30 G Brynas IF – Red Bull Munich
19:45 C EV Zug – Vienna Capitals
18:00 D Ocelari Trinec – HV71 Jonkoping
19:00 C Neman Grodno – JYP Jyvaskyla (18:00 CEST)
19:00 G IFK Helsinki – Comarch Cracovia (18:00 CEST)
20:30 H Gap Rapaces – Frolunda Gothenburg
18:30 B Malmo Redhawks – Kometa Brno
19:45 F SC Bern – Mountfield HK
19:00 F TPS Turku – Nottingham Panthers (18:00 CEST)

Wednesday, 11 October
19:45 E HC Davos – Bili Tygri Liberec
18:00 A Banska Bystrica – Tappara Tampere
19:30 A Red Bull Salzburg – Grizzlys Wolfsburg
19:00 B Stavanger Oilers – KalPa Kuopio
19:00 E Vaxjo Lakers – Cardiff Devils
19:45 H ZSC Lions Zurich – KAC Klagenfurt

(*Face-off time TBC)